נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

ביופידבק

שיטת הביופידבק הינה שיטה מקיפה אשר משמשת לשיפור השליטה של תפקודים פיזיולוגיים ובוויסותם.

שיטת הביופידבק מתבססת על למידת המטופל מתוך משוב פסיכופיזיולוגי המוצג לו במהלך הטיפול. הצגת מידע אודות שינויים פסיכופיזיולוגיים המתרחשים בגופו של המטופל הינה בזמן אמת, כאשר המטופל לומד להשפיע על תהליכים אלו, אשר נחשבו כי אינם נשלטים באופן רצוני. בעקבות השינויים הפנימיים מושג שינוי פיזיולוגי, רגשי, קוגניטיבי והתנהגותי.

שיטת הביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לזהות את הקשר בין תהליכים גופניים ונפשיים. בשונה מהפסיביות והתלות הנוצרים בחלק מגישות טיפול אחרות, המטופל לומד לקחת אחריות, לפתח שליטה ולהשפיע על בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו. בשל אופיו הלימודי של הטיפול, הוא משמש לעיתים קרובות על מנת לסייע למטופלים בהתמודדות עם מצבי מתח שונים ולהגברת היכולת לוויסות עצמי לשיפור התפקוד על פני טווח רחב של בעיות רגשיות וגופניות. ביופידבק אף מתאים כטיפול משלים לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים, והוא לעיתים אף מאפשר את הפחתת המינון התרופתי.

השימוש בביופידבק הינו נטול תופעות לוואי, והינו חיצוני בלבד, ללא פרוצדורות חודרניות כלשהן. הביופידבק משלב גישות מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה, ומתייחס אל האדם כשלמות שכל מרכיביה קשורים ומשפיעים זה על זה.

האם קורה שאתם מרגישים שגופכם לא מציית לכם? אתם מנסים להירגע, למשל לפני מבחן חשוב, אך מבלי שתרצו – בטנכם מתחילה לכאוב, אתם מזיעים יתר על המידה, אינכם מצליחים לנשום עמוק, ובעת המבחן אינכם זוכרים את החומר ובאופן כללי הייתם שמחים לוותר על החוויה כולה?

אמנם, רובנו חשים דריכות מסוימת בגוף לפני אירועים חשובים או מורכבים, אך בדיוק ברגעים אלו דרושה לנו שליטה מלאה בגופנו, מחשבותינו ורגשותינו, על מנת להגיע לביצוע הטוב ביותר אליו אנו מסוגלים.

בעזרת ביופידבק אנו לומדים להשיג שליטה, ויסות ואיזון בכל אותם שינויים 'המתרחשים מעצמם' כשאנו לחוצים, מתוחים או חרדים.

לעתים אנו צריכים לדעת מה בדיוק קורה לדופק שלנו, לנשימה או למערכת ההזעה שלנו – על מנת לשלוט עליהם. "ביופידבק" = משוב גופני! בעזרת חיישנים המתחברים לאצבעות, אנו יכולים לקבל משוב על הגוף שלנו על גבי צג המחשב - באמצעות גרף, משחק, תמונה או צלילים. לאחר שאנו רואים כיצד הגוף שלנו מתפקד במנוחה ותחת לחץ, אנו לומדים שיטות הרפיה כגון נשימות סרעפתיות, דמיון מודרך והרפיית שרירים, ורואים בזמן אמת כיצד כל אותם המדדים שקודם היו 'מבולגנים' ו'תזזיתיים' – הופכים מאוזנים, סדורים ועקביים.

הביופידבק הינו שיטה לא חודרנית, הדורשת מאיתנו להיות אקטיביים ולתרגל הרפיות שונות על מנת לווסת את מערכת העצבים שלנו. במקרים רבים, הביופידבק הוא טיפול משלים לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים ומאפשר הפחתה במינון תרופתי.

ביופידבק – "לראות" את הגוף

כשאנו מרגישים בחילה, כאבי ראש ועייפות כללית, לרוב נשלוף את המדחום מארון התרופות על מנת לדעת – האם ניתן להכריז עלינו באופן רשמי כ'חולים', ואם כן – עד כמה?

כשאנו פוצחים בדיאטה חדשה המיועדת לעזור לנו לרדת במשקל, אנו נשקלים מדי שבוע על מנת לראות את התקדמותנו באופן מספרי ומדוייק.

מה אנחנו עושים על מנת לראות עד כמה אנו לחוצים? על מנת לראות עד כמה החרדות משפיעות לנו על הגוף? איזה מדחום יכמת לנו את מידת הלחץ, ואיזה משקל יראה לנו התקדמות בהפיכתנו לאנשים רגועים יותר?

מכשור הביופידבק מאפשר "לראות" פעילות גופנית כגון מתח שרירים, דופק, הזעה, שינויי טמפרטורה ועוד. אם נבחר למשל בתצוגה גרפית של מתח השרירים – נוכל לראות את הגרף עולה, בזמן אמת, כאשר אנו נדרכים, ויורד בעת שאנו מבצעים הרפיה. אם נרצה לעבוד על כך בעת משחק – התוכנה תדרוש מאיתנו להיות רגועים על מנת להשיג את מירב הנקודות ולנצח, לדוגמה, במירוץ מכוניות.

מה קורה בגוף?

נסו לדמיין את עצמכם הולכים בשעת לילה ברחוב קטן וחשוך, קול צעדיכם מהדהד בשקט הלילי, ולפתע אתם שומעים רשרוש חשוד מאחוריכם..

גופכם מתכונן לקראת הסכנה האפשרית: עוד לפני שעולה בראשכם השאלה "מה זה?" הדופק שלכם מאיץ, לחץ הדם עולה, אדרנלין מתפשט בכל הגוף והשרירים נדרכים; האישונים מתרחבים כדי לקלוט יותר אור, כלי הדם באזור העור מתכווצים בעוד שכלי הדם במוח מתרחבים ומגדילים את אספקת החמצן.  

וכעת, דמיינו סיטואציה של ריב עם בן הזוג. תוכלו לדמיין גם פקק תנועה ארוך ומתמשך בעוד שאתם ממהרים לעבודה, או רשימת מטלות עמוסה עם תאריך הגשה קרוב – ייתכן ומצבים כאלו ועוד, גורמים לגופכם לפעול ממש כאילו אתם מתכוננים לקרב עם אותו שודד מהסימטה החשוכה!

כאשר מצבים כאלו 'תוקפים' אותנו יום יום, גופנו מסתגל. אצל חלקנו זה יתבטא בלחץ דם גבוה באופן תמידי. אצל אחרים זה יתבטא בכאבי גב כרוניים. גם חוסר ריכוז, עייפות, מעי רגיז – כל אלו יכולות להיות תופעות לוואי של מתח מתמשך.

אז מה עושים?

בשיטת הביופידבק, לומדים להכיר את השינויים המתרחשים בגוף בעת לחץ, מתח וחרדות, ובעזרת אימון ותרגול- לומדים לווסת אותם.

איך ביופידבק עובד?

בשיטת הביופידבק, אנו מתחברים בעזרת חיישנים אל תוכנת מחשב, המתרגמת מדדים שונים כגון דופק ונפח דם, לגרפים אשר נוח לראות ולהבין. אנו לומדים להרפות את הגוף והמחשבות, למשל בעזרת נשימות, ורואים על המסך את תגובות הגוף שלנו.

במקביל לעבודה הגופנית, אנו לומדים לשנות הרגלים שסיגלנו לצורך התמודדות עם המתח והלחץ; הרגלים פיזיים כמו חריקת שיניים וכסיסת ציפורניים, והרגלים התנהגותיים כמו הימנעות מאירועים המלחיצים אותנו, בכי או כעס כתגובה לביקורת ועוד.

מתי ולמי ביופידבק עוזר?

בביופידבק נעזרים אנשים הסובלים מ:

 • חרדה ופחדים, הימנעות מתפקודים מסוימים כמו נהיגה, טיסה, נוכחות במקומות ציבוריים או סגורים וכדומה
 • כאבי ראש, כאבי גב, ארטריטיס וכדומה
 • פרעות שינה וריכוז
 • היפראקטיביות
 • בעיות לחץ דם
 • הפרעות במערכת העיכול
 • בעיות עור
 • סימפטומים גופניים ונפשיים המופיעים אחרי טראומה.
 • קור וכאב בקצות הגוף, כגון Raynaud's Disease
 • אסטמה
 • הפרעות אכילה
 • בתהליכי שיקום לאחר שיתוק / בבעיות תנועה

בנוסף, אנשים הנתונים תחת לחץ רב בעבודתם, כדוגמת מנהלים, ספורטאים, לוחמים וכו', ורוצים ללמוד לשלוט על גופם ולווסת תגובותיהם – יכולים להיעזר בביופידבק ככלי ל'שיפור ביצועים'.

מי מטפל בביופידבק?

מטפלים רבים משתמשים בשיטות ביופידבק: פסיכולוגים, רופאים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, אחיות, רופאי שיניים, פיזיולוגים ופיזיותרפיסטים.